Pumpfoiling

Pumpfoiling, známy aj ako foil surfing alebo hydrofoiling, je relatívne nový šport, ktorý sa začal objavovať v prvom desaťročí 21. storočia. Jeho pôvod je však ťažké určiť, pretože sa vyvinul z niekoľkých rôznych vodných športov, vrátane surfovania, windsurfingu a kitesurfingu.

Idea pumpfoilingu spočíva v použití hydrodynamického „krídla“ – foilu, ktorý je pripevnený na spodok surfboardu. Rýchlym pohybom surfera po vode, foil vytvára vztlak, ktorý zdvíha surfera a dosku nad hladinu vody, čím sa znižuje trenie a umožňuje rýchlejšiu a hladšiu jazdu.

Prvé foily pre vodné športy boli vyvinuté v 60. a 70. rokoch 20. storočia pre vodné lyžovanie a windsurfing. Avšak až do 90. rokov neboli foily pre surfovanie príliš rozšírené, pretože boli ťažké a ťažko ovládateľné.

V prvom desaťročí 21. storočia začali výrobcovia športového vybavenia experimentovať s ľahšími a ovládateľnejšími dizajnmi foilov. Významným momentom bol rok 2004, keď profesionálny surfer Laird Hamilton predstavil svetu surfovanie s foilom v dokumentárnom filme „Riding Giants“.

Od tej doby sa popularita pumpfoilingu rýchlo rozšírila. Dnes existujú špeciálne dosky a foily pre pumpfoiling a v mnohých prímorských mestách po celom svete sa konajú kurzy a súťaže v tomto športe. Na Slovensku poprvýkrát objavila disciplína Pumpfoil Dockstart v roku 2020. Medzi prvými entuziastmi tohto športu a vášnivými milovníkmi vody boli Matúš a Tomáš. Napriek výzvam, s ktorými sa stretli, sa vďaka rok trvajúcemu intenzívneho tréningu naučili vyskakovať z móla. Po úspešnom absolvovaní celosvetovej výzvy, v ktorej museli vydržať viac ako minútu na pumpfoil dockstarte, sa ich motivácia len zvýšila. Ich snahou bol nielen pokračovať v tréningu, ale aj prekonávať svoje doterajšie rekordy.

V roku 2023 sa zrodil klub Mestskí Surferi – CitySurfers.sk, ktorý sa zameriava na rozvíjanie tohto nového športu a jeho ďalších odvetví. Medzi tieto patrí Dock Start Foiling – štartovanie z móla, Wake Foiling – jazda na vlne vytvorená za člnom, Flat Water Start – štartovanie z vody, Downwind Foil – jazda po vetre na vlnách.

Golden 1-minute Club

Spoznajte členov klubu, ktorým sa podarilo pumpovať 1 minútu!

Tomáš Slávik

2021/júl - 41 r.

Matúš Pestún

2022/august - 38 r.

Jakub Pestún

2023/september 12 r.

2023 CitySurfers.sk

Call Now Button